Manlift operatör belgesi

Manlift belgesi, manlift Ehliyeti  mecburi olup Olcay iş makineleri kursu Makaslı platform belgesi ve Personel yükseltici ehliyeti vermeye yetkili iş makineleri kursudur. Program dayanağı Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) Operatörü Eğitimi dir

Manlift operatör belgesi :

Personel yükseltici ehliyeti

Manlift operatör ehliyeti – Manlift operatör belgesi hakkında sayfamızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz!

Yeni tip Manlift operatör belgesi Ehliyeti hakkında aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz

manlift_belgesi

Manlift operatörü ehliyeti;

Manlift operatörü tanımı ve görevleri  :

TANIM

Manlift Operatörü , iş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri ve işletme kuralları çerçevesinde, vinçleri konumlandıran, yükleri elleçleyen, iş makinesinin kontrollerini yapan ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir

Manlift ehliyeti sınav soruları

GÖREVLER

Manlift operatörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda;

– İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır.

– İş talimatını inceler.

– Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar.

– Manlifti çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar. (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini vb.)

– Manliftin periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar.

Manlift ehliyeti fiyatları

Manlift operatör belgesi Ehliyeti Alınması zorunlumudur ?

Yasal dayanağı nedir ?

Manlift Operatörü olmak isteyen veya daha önceden bu mesleği yapanları eğitme ve sınav sonucunda sertifika verme yetkili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarına aittir.

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni olmadan eğitim kurumu açılamaz ve İş makineleri Kursları da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Muhtelif Kurslar olarak İş ve İşlemlerimiz yapmaktayız Sürücü Kursları Operatörlük belgesi veremez aynı ancak bağımsız İş Makineleri Kursları bu eğitimleri ve sınavlar neticesinde sertifikaları vermeye yetkilidir.

Özel İş makineleri kursuna devam edip Manlift operatör belgesi operatörü eğitimi alarak sürücü belgenize işletebileceğiniz tek belge İş Makinaları Kurslarından alınan Operatörlük Sertifikasıdır.

Trafik Kanunun ve Yönetmeliklerine göre Araç trafiğine açık Kara Yolunda Manlift operatör türü İş Makineleri kullanacak kişiler Operatörlük belgesini Ehliyetine işletmek zorundadır. Lastik Tekerlekli iş makineleri operatör belgeleri ehliyet işletilebilir.

Aksi durumda her hangi bir kaza veya olumsuzluk durumunda sürücü belgesi ehliyetsiz sayılırlar bu Manlift operatör  Operatörünü ve İşverenini zor durumda bırakır. Yeni Tip Ehliyetlerde Operatörlük Belgeleri ehliyetin arkasında 12. Satırda kod olarak yazılmaktadır. Bu Kodlar Operatörlük Belgesi sınıfına göre değişir. ( İş Makinası Ehliyetine g sınıfı  yazılacak kodlar )

İş Güvenliği denetmenleri uzmanları işyeri denetimlerinde Manlift operatör belgesi  Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi )  talep etmektedirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenler çalışanlarına yaptıkları işlerle ilgili eğitim aldırmak zorundadır. Mesleki eğitimi olmayan çalışanın uğradığı kazalarda çalışanına eğitim aldırmayan kurumlar asli kusurlu sayılmaktadır.

Personel yükseltici ehliyeti

Manlift operatör belgesi sertifikası nedir Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi )?

Manlift operatör Belgesi : İş Makinesi Kursuna devam edip Manlift operatör belgesi Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi )  Eğitimi ve Sınavlarını aldıktan sonra İlçe Milli Eğitim tarafından onaylanıp İş Makinesi Kursu tarafından size teslim edilen Kurs bitirme sertifikası belgesidir. Bu belge ile sadece kapalı mekanlarda depo, antrepo, fabrika içi ve bahçesi gibi taşıt trafiğine kapalı yerlerde Manlift kullanabilirsiniz.

Manlift operatör belgesi Ehliyeti  G sınıfı ehliyet nedir?

Manlift türündeki iş makinesini trafikte, kapalı yada açık alanda sahada , şantiye , depo vb içinde yasal olarak kullanabilmeniz için gerekli sürücü belgesidir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Müfredatında Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) Operatörü Eğitimi İş Makinesi Operatörü Kurs Programı olarak geçer.  Manlift kullanmanız için gerekli belge ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) Manlift Operatör Ehliyeti dir. Aşağıda Manlift operatör belgesi ehliyeti hakkında tüm detaylar açıklanmıştır.

Detaylı Sorularınız için iletişim linkinden bize ulaşabilirsiniz.

* Manlift operatör belgesi ehliyeti nereden alınır ? İş Makineleri kursundanmı almak gerekir ?

Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarından alınır. Ruhsatı olmayan başka yerlerden alınmaz Örnek: Sürücü Kursları bu konuda yetkili değillerdir.

* Manlift operatör belgesi ehliyeti alma ve sınav süreci ? Manlift operatör Belgesi Nasıl Alınır ?

Manlift operatör belgesi Ehliyeti Nasıl alınır ?

Manlift operatör belgesi almak için ilk önce Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğün’den Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kursuna kaydolmak gerekir. Operatörlük Belgesi tek bir sınıf belge değildir. Sürücü belgelerinde olduğu gibi her iş makinesinin belgesi ayrıdır. Operatörü olacağınız tercih edeceğiniz iş makinasına göre uygun operatörlük belgesini almanız gerekmektedir.

İş makinesi kursumuza başvuru yaptıktan sonra Önce kurs bünyesinde teorik eğtim daha sonra uygulama alanımızda makine teorik ve Bire bir ( Personel ve Yük Yükseltici ) kullanarak müfredatta belirtilen şartlarda uygulama eğitimi alacaksınız. Bu eğitimler tamamlandıktan sonra Manlift operatör belgesi ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) Sınav süreci başlayacaktır.

Manlift operatör belgesi  sınavı önce Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu okulda yazılı sınavı yapılacak olup ve aynı gün yazılı sınavdan başarılı olan adaylarımızı Arnavutköy İlçesi Çilingir Köyünde bulunan iş makineleri uygulama alanımıza götürerek uygulama sınavımız yapılacaktır.

Sepetli araç kullanma belgesi

Yazılı sınav başlama saati :09:00 ( Ancak kursta toplanma saatimiz 8 dir )

Uygulama Sınavı başlama saati : 12:00

Kaldırma Yükleme Manlift operatör belgesi yazılı sınavında 40 adet soru sorulacak olup başarılı olabilmek için en az 28 net alıp 70 alan aday başarılı sayılacaktır.

Manlift operatör belgesi uygulama sınavında ise kaldırma yükleme Manlift operatör belgesi ehliyeti alacak olanlar ( Personel ve Yük Yükseltici ile ) uygulama sınavına gireceklerdir.

Sınav ertesi başarılı olan adayların Operatörlük belgeleri düzenlenip Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilir ve Manlift ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) operatör belgesi Operatörlük sertifikaları tarafımıza geldiğinde tarafınıza bilgi verilip alınması sağlanır.

Operatörlük belgesi kazananlara aşağıda örnekleri bulunan Milli Eğitimden Onaylı belgeler teslim edilir..

*Manlift operatör belgesi İle Hangi Makineler Kullanılabilir….

* Manlift operatör belgesi Ehliyeti ne kadar sürede alınır ?

Manlift operatör belgesi Ehliyeti için Her ayın 15 ne kadar başvuru yaparsanız Bir sonraki ay yapılacak sınava katılabilirsiniz Ortalama 40-45 gün içinde Manlift operatör ehliyeti belgenizi alırsınız.

* Son Başvuru tarihi ne zaman ? En yakın Manlift operatör belgesi ehliyeti sınav tarihi ne zaman ?

Manlift operatör belgesi ehliyeti  ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) sınavları ayda bir yapılmakta olup. Başvuru tarihine göre ve değişiklik gösterebilir.

Manlift ehliyeti için gerekli belgeler nelerdir?

  • 1 adet fotoğraf
  • Sağlık Raporu ( sürücü olur raporu )
  • Sabıka Kaydı ( Adliye, Kaymakamlık veya E-Devlet sitesinden
  • Diploma veya öğrenci Belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

 

* Manlift operatör belgesi ehliyeti fiyatları kaç paradır ?

Manlift operatör belgesi kursu ücretleri senelik olarak belirlenir olduğumuz sene içinde geçerli olur 2018 yılı Manlift operatör belgesi kursu ücretleri hakkında bilgi almak için linki tıklayınız. Manlift operatör belgesi kursu haricinde yapacağınız başka masraflarınızda olacaktır. Evrakların hazırlanması ….. yılı Manlift operatör belgesi sınav ücreti, …. yılı sağlık raporu ücreti, ….. yılı ehliyet harcı, …… yılı ehliyet kartı ücreti gibi masraflarınız olur.

 

* Manlift operatör belgesi sertifikasını ehliyete işletmeden Manlift kullanılabilirmiyim ?

Taşıt Trafiğine açık Karayoluna çıkmadığınız sürece sertifika ile Manlift kullanabilirsiniz.

* Manlift operatör belgesi sertifikasının sürücü sertifikası gibi süresi varmıdır ?

Manlift operatör belgesi sertifikası sürücü sertifikası ( ehliyet ) gibi 2 yıl süresi yoktur. İstediğiniz zaman ehliyete çevirebilirsiniz.

* Manlift operatör belgesi ehliyeti alma şartları nelerdir ?

* Manlift operatör belgesi ehliyeti alma yaşı kaçtır ? 

Manlift operatör belgesi İş makinası ehliyeti almak için 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almak gerekir

* Manlift operatör belgesi belgesi için hangi sınavlara girilecek?

Manlift operatör belgesi operatörlük belgesi sınavı iki aşamadan yapılmakta olup önce yazılı akabinde aynı gün Manlift kullanarak uygulamalı Manlift operatör belgesi sınavına girilir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir