Mobil Vinç Operatör Belgesi

 Olcay iş makineleri kursu Mobil Vinç ehliyeti operatör belgesi ve Mobil Vinç operatör ehliyeti vermeye yetkili iş makineleri kursudur.

Mobil Vinç operatör belgesi :

Mobil Vinç ehliyeti – Mobil Vinç operatör belgesi hakkında sayfamızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz!

Mobil vinç kamyon üstü ingilizcesi hiup Hiyap da denir

Yeni tip Mobil Vinç operatör belgesi Ehliyeti hakkında aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz

operator_ehliyeti

* Mobil Vinç operatörü tanımı ve görevleri  :

TANIM

Mobil Vinç Operatörü , iş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri ve işletme kuralları çerçevesinde, vinçleri konumlandıran, yükleri elleçleyen, iş makinesinin kontrollerini yapan ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir

Mobil Vinç operatörünün kullandığı vinçler, çalışma sahalarında yükleme, tahliye veya aktarma yapabilen, elektrikle veya dizelle çalışabilen yüksek tonajlı ağır iş makineleridir. Bu vinçler mobil olabildiği gibi platform üzerinde sabit vinç de olabilir. Ana şase üzerinde kule, bom, halat ve halat ucunda halat/kanca ve yüke göre değişebilen ekipmanlar takılarak yükler elleçlenir.

Mobil Vinç Operatörü vincin kabinlerindeki veya dışındaki elektronik ve mekanik olabilen kumanda sistemlerini kullanarak vinci yönetir. Kabinler ve üzerine oturdukları şase bölümü, yükle yapılan dönüş hareketlerine koşut olarak 360 derece sağa ve sola dönebilir.

GÖREVLER

Mobil Vinç operatörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda;

– İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır.

– İş talimatını inceler.

– Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar.

– Vinci çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar. (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, asansör zincirlerini vb.)

– Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek, boşalmak ve istiflemek gibi işleri yapar.

– Mobil Vinc’in periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar.

 

Mobil Vinç operatör belgesi Ehliyeti Alınması zorunlumudur ?

Yasal dayanağı nedir ?

Mobil Vinç Operatörü olmak isteyen veya daha önceden bu mesleği yapanları eğitme ve sınav sonucunda sertifika verme yetkili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarına aittir.

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni olmadan eğitim kurumu açılamaz ve İş makineleri Kursları da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Muhtelif Kurslar olarak İş ve İşlemlerimiz yapmaktayız Sürücü Kursları Operatörlük belgesi veremez aynı ancak bağımsız İş Makineleri Kursları bu eğitimleri ve sınavlar neticesinde sertifikaları vermeye yetkilidir.

Özel İş makineleri kursuna devam edip Mobil Vinç ehliyeti operatörü eğitimi alarak sürücü belgenize işletebileceğiniz tek belge İş Makinaları Kurslarından alınan Operatörlük Sertifikasıdır.

Trafik Kanunun ve Yönetmeliklerine göre Araç trafiğine açık Kara Yolunda Mobil Vinç operatör ( kamyon üstü hiyap hiap ) türü İş Makineleri kullanacak kişiler Operatörlük belgesini Ehliyetine işletmek zorundadır. Lastik Tekerlekli iş makineleri operatör belgeleri ehliyet işletilebilir.

Aksi durumda her hangi bir kaza veya olumsuzluk durumunda sürücü belgesi ehliyetsiz sayılırlar bu Mobil Vinç operatör  Operatörünü ve İşverenini zor durumda bırakır. Yeni Tip Ehliyetlerde Operatörlük Belgeleri ehliyetin arkasında 12. Satırda kod olarak yazılmaktadır. Bu Kodlar Operatörlük Belgesi sınıfına göre değişir. Mobil Vinç operatör belgesi için Ehliyet Kodu: 105.31 dir ( İş Makinası Ehliyetine g sınıfı  yazılacak kodlar )

İş Güvenliği denetmenleri uzmanları işyeri denetimlerinde Mobil Vinç operatör belgesi talep etmektedirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenler çalışanlarına yaptıkları işlerle ilgili eğitim aldırmak zorundadır. Mesleki eğitimi olmayan çalışanın uğradığı kazalarda çalışanına eğitim aldırmayan kurumlar asli kusurlu sayılmaktadır.

mobil vinç operatorluk_kursu

* Mobil Vinç operatör belgesi sertifikası nedir?

Mobil Vinç operatör ehliyeti : İş Makinesi Kursuna devam edip Mobil Vinç operatör belgesi  Eğitimi ve Sınavlarını aldıktan sonra İlçe Milli Eğitim tarafından onaylanıp İş Makinesi Kursu tarafından size teslim edilen Kurs bitirme sertifikası belgesidir. Bu belge ile sadece kapalı mekanlarda depo, antrepo, fabrika içi ve bahçesi gibi taşıt trafiğine kapalı yerlerde Mobil Vinç operatör kullanabilirsiniz.

* Mobil Vinç operatör belgesi Ehliyeti  G sınıfı ehliyet nedir?

Mobil Vinç türündeki iş makinesini trafikte, kapalı yada açık alanda sahada , şantiye , depo vb içinde yasal olarak kullanabilmeniz için gerekli sürücü belgesidir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Müfredatında Kaldırma – Yükleme ( Mobil Vinç operatör belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi İş Makinesi Operatörü Kurs Programı olarak geçer.  Mobil Vinç kullanmanız için gerekli belge Mobil Vinç Operatör Ehliyeti dir. Aşağıda Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti hakkında tüm detaylar açıklanmıştır. Detaylı Sorularınız için iletişim linkinden bize ulaşabilirsiniz.

* Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti nereden alınır ?

İş Makineleri kursundanmı almak gerekir ?

Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarından alınır. Ruhsatı olmayan başka yerlerden alınmaz Örnek: Sürücü Kursları bu konuda yetkili değillerdir.

* Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti alma ve sınav süreci ?
Mobil Vinç operatör Belgesi Nasıl Alınır ?
Mobil Vinç operatör belgesi Ehliyeti Nasıl alınır ?

Mobil Vinç operatör belgesi almak için ilk önce Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğün’den Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kursuna kaydolmak gerekir. Operatörlük Belgesi tek bir sınıf belge değildir. Sürücü belgelerinde olduğu gibi her iş makinesinin belgesi ayrıdır. Operatörü olacağınız tercih edeceğiniz iş makinasına göre uygun operatörlük belgesini almanız gerekmektedir.

İş makinesi kursumuza başvuru yaptıktan sonra Önce kurs bünyesinde teorik eğtim daha sonra uygulama alanımızda makine teorik ve Bire bir Mobil Vinç kullanarak müfredatta belirtilen şartlarda uygulama eğitimi alacaksınız. Bu eğitimler tamamlandıktan sonra Mobil Vinç operatör belgesi Sınav süreci başlayacaktır.

Mobil Vinç operatör belgesi  sınavı önce Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu okulda yazılı sınavı yapılacak olup ve aynı gün yazılı sınavdan başarılı olan adaylarımızı Arnavutköy İlçesi Çilingir Köyünde bulunan iş makineleri uygulama alanımıza götürerek uygulama sınavımız yapılacaktır.

 

Yazılı sınav başlama saati :09:00 ( Ancak kursta toplanma saatimiz 8 dir )

Uygulama Sınavı başlama saati : 12:00

Kaldırma Yükleme Mobil Vinç operatör belgesi yazılı sınavında 40 adet soru sorulacak olup başarılı olabilmek için en az 28 net alıp 70 alan aday başarılı sayılacaktır.

Mobil Vinç operatör belgesi uygulama sınavında ise kaldırma yükleme Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti alacak olanlar Kursumuza ait 5 Tonluk kamyon üstü Mobil Vinç ile uygulama sınavına gireceklerdir.

Sınav ertesi başarılı olan adayların Operatörlük belgeleri düzenlenip Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilir ve Mobil Vinç operatör belgesi Operatörlük sertifikaları tarafımıza geldiğinde tarafınıza bilgi verilip alınması sağlanır.

Operatörlük belgesi kazananlara aşağıda örnekleri bulunan Milli Eğitimden Onaylı belgeler teslim edilir..

*Mobil Vinç belgesi İle Hangi Makineler Kullanılabilir….

Mobil Vinç ehliyeti Kamyon üstü Mobil Vinç operatör, paletli veya lastikli Mobil Vinç operatörler elektrikli veya dizel,benzinli veya Lpg yakıt motorlu Mobil Vinç operatör türleri kullanılabilir

* Mobil Vinç operatör belgesi Ehliyeti ne kadar sürede alınır ?

Mobil Vinç operatör belgesi Ehliyeti için Her ayın 15 ne kadar başvuru yaparsanız Bir sonraki ay yapılacak sınava katılabilirsiniz Ortalama 40-45 gün içinde Mobil Vinç operatör ehliyeti belgenizi alırsınız.

* Son Başvuru tarihi ne zaman ? En yakın Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti sınav tarihi ne zaman ?

Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti sınavları ayda bir yapılmakta olup. Başvuru tarihine göre ve değişiklik gösterebilir.

* Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti için gerekli belgeler nelerdir?

  • 1 adet fotoğraf
  • Sağlık Raporu ( sürücü olur raporu )
  • Sabıka Kaydı ( Adliye, Kaymakamlık veya E-Devlet sitesinden
  • Diploma veya öğrenci Belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

 

* Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti fiyatları kaç paradır ?

Mobil Vinç operatör belgesi kursu ücretleri senelik olarak belirlenir olduğumuz sene içinde geçerli olur 2020 yılı Mobil Vinç operatör belgesi kursu ücretleri hakkında bilgi almak için linki tıklayınız. Mobil Vinç operatör belgesi kursu haricinde yapacağınız başka masraflarınızda olacaktır. Evrakların hazırlanması 2020 yılı Mobil Vinç operatör belgesi sınav ücreti, 2018 yılı sağlık raporu ücreti, 2020 yılı ehliyet harcı, 2020 yılı ehliyet kartı ücreti gibi masraflarınız olur.

 

* Mobil Vinç operatör belgesi sertifikasını ehliyete işletmeden Mobil Vinç kullanılabilirmiyim ?

Taşıt Trafiğine açık Karayoluna çıkmadığınız sürece sertifika ile Mobil Vinç kullanabilirsiniz.

Örnek Mobil Vinç Operatör Belgesi

 

* Mobil Vinç operatör belgesi sertifikasının sürücü sertifikası gibi süresi varmıdır ?

Mobil Vinç operatör belgesi sertifikası sürücü sertifikası ( ehliyet ) gibi 2 yıl süresi yoktur. İstediğiniz zaman ehliyete çevirebilirsiniz.

* Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti alma şartları nelerdir ?

* Mobil Vinç operatör belgesi ehliyeti alma yaşı kaçtır ? 

Mobil Vinç operatör belgesi İş makinası ehliyeti almak için 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almak gerekir

* Mobil Vinç operatör belgesi için hangi sınavlara girilecek?

Mobil Vinç operatör belgesi operatörlük belgesi sınavı iki aşamadan yapılmakta olup önce yazılı akabinde aynı gün Mobil Vinç kullanarak uygulamalı Mobil Vinç operatör belgesi sınavına girilir.

 

Loder Kepçe Belgesi
Manlift Belgesi

 

Olcay İş makineleri Operatörlük Kursu Mobil Vinç Eğitimlerimiz

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir