Operatör belgesiz neden makine kullanılmamalı ?

Aşağıdaki yazı O.S.G. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi sitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Forum Alanın dan alıntı yapılmıştır….

Fazla söze gerek yok mağdur olmayın operatör belgesi çok pahalı veya  zor bir eğitim aşamasından sonra alınacak bir belge değildir.Operatörlük belgesi için ayıracağınız bütçe ve zaman sizi pek çok olumsuz etkilerden koruyacaktır….

“”” 1 ay önce çalışmaya başladığım fabrikada 17 ay önce bir iş kazası olmuş fabrika 4 ayrı bölümden oluşuyor işçi kendi çalıştığı bölümden diğer bölüme bir makina parçası almaya giderken çalışan forkliftin altında ayağı kalıyor ssk hastanesine acile götürüldüğünde bacağın kesilmesi gerektiği kurtulma şansının olmadığı söyleniyor 24 yaşında genç bir insan işveren özel bir hastaneye götürüyor iki ayrı ameliyat toplam 60 milyar para işveren tarafından ödeniyor 17 aydır da  maaşı ve ssk primleri ödeniyor ancak kaza ile ilgili ssk ya herhangi bir bildirimde bulunulmuyor çocuk halen evinde istirahatli bir hafta önce de bir avukat arıyor işverene dava açtığını söylüyor ve davayı geri çekmek için 360. 000 YTL istiyor  bu arada kaza sırasında forklifti kullanan kişinin operator belgesi yok işveren şimdi bana soruyor ” iş güvenliği uzmanımız şimdi ne yapalım ”
—————————————————————————————————-
“İşyerleri oyun alanı değildir” Bu sebeple herkes kurallara uymak mecburiyetindedir.
İşveren; eksik olan konuları başına böyle bir olay meydana gelmeden, yasaların, yönetmeliklerin ertelenmesini fırsat bilmeden “zorunlulukları” yerine getirmelidir.
Mavi yakalı eleman çalıştıran ilkamirler; Dostluğun ayrı, işyeri kurallarının ayrı olduğunu asla unutmamalılar. Kurallara uymayan en yakını, kardeşi bile olsa kurallara uymayı istemeli, göz yummamalıdır. Bu olayda operatörlük belgesi olmayan bir kişinin forklift kullanmasına göz yuman amirinin suçsuz olduğunu kimse düşünmesin. SSK’nın 26. maddesinin kendisini bağladığı ve işverenin rücu hakkını kullanabileceği akıldan çıkarılmasın. İlk amirlerin öncelikle yapmaları gereken bu tür ihtiyaçlarını işverene iletmeleri ve bunları kurul kayıtlarına geçirmeleridir.
iş Güvenliği Uzmanları; işyerlerinde iş makinesi kullanan operatörlerin belgeleri olup olmadığı sorgulamaları, yasal sorumlulukları öncelikli olarak beyaz yakalılara anlatmalıdırlar. Kurallara uymayanlara, kişisel Malzemeleri kullanmayanlara sözlü ve yazılı ikaz sistemini mutlaka çalıştırmalı ve bunun tek takipçisinin İşveren, İş Güvenliği Uzmanı veya ilk amir olmayıp herkesi ilgilendirdiği bilinmelidir.
Unutulmamalıdır ki bu yaşanan acı örnekte olduğu gibi kazalardan sonra dostluk ve arkadaşlıklar unutulacak, karşımıza yasalar çıkacaktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir