Sepetli Vinç belgesi ehliyeti

Olcay iş makineleri kursu personel ve yük yükseltici  sepetli vinç manlift ve makaslı platform operatörlük belgesi ehliyeti vermeye yetkili iş makineleri kursudur.

Sepetli vinç ehliyeti hakkında daha detaylı bilgi almak için kursumuzu arayabilirsiniz.

operatorluk_kursu

Personel yük yükseltici veya sepetli vinç olarak ta geçer genellikle Elektrik işlerinde muhafazalı bir sepet içinde binaları dış cephelerinde çalışacak olan personeli kaldırmaya yükseltmeye yarayan lastik tekerlekli hidrolik sistem ile çalışan kamyon kamyonet üstünde olan teleskopik bomlu platform iş makineleridir.

Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi Operatörü Belgesi:

Operatörü belgesi hakkında sayfamızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz!

Operatör tanımı ve görevleri  :

TANIM

Operatör , iş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri ve işletme kuralları çerçevesinde, manlift makaslı platform ve sepetli vinçleri konumlandıran, kontrollerini yapan ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir

GÖREVLER

Operatör, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda;

– İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır.

– İş talimatını inceler.

– Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar.

– Manlift makaslı platform ve sepetli Vinci çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar. (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, akülerini şarj durumunu vb.)

– Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek, boşalmak ve istiflemek gibi işleri yapar.

– Manlift makaslı platform ve sepetli Vinci’in periyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar.

Personel ve yük yükseltici eğitimi

Belge Alınması zorunlumudur ? Yasal dayanağı nedir ?

Personel ve Yük Yükseltici ( Sepetli Vinç platform ) belgesi Operatörü olmak isteyen veya daha önceden bu mesleği yapanları eğitme ve sınav sonucunda sertifika verme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarına aittir. Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni olmadan eğitim kurumu açılamaz ve İş makineleri Kursları da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Muhtelif Kurslar olarak İş ve İşlemlerimiz yapmaktayız Sürücü Kursları Operatörlük belgesi veremez aynı ancak bağımsız İş Makineleri Kursları bu eğitimleri ve sınavlar neticesinde sertifikaları vermeye yetkilidir.

Özel İş makineleri kursuna devam edip operatör eğitimi alarak sürücü belgenize işletebileceğiniz tek belge İş Makinaları Kurslarından alınan Operatörlük Sertifikasıdır.

Trafik Kanunun ve Yönetmeliklerine göre Araç trafiğine açık Kara Yolunda Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç manlift makaslı platform  İş Makineleri kullanacak kişiler Operatörlük belgesini Ehliyetine işletmek zorundadır. Lastik Tekerlekli iş makineleri operatör belgeleri ehliyete işletilebilir.

Aksi durumda her hangi bir kaza veya olumsuzluk durumunda sürücü belgesi ehliyetsiz sayılırlar bu Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç Operatörünü ve İşverenini zor durumda bırakır. Yeni Tip Ehliyetlerde Operatörlük Belgeleri ehliyetin arkasında 12. Satırda kod olarak yazılmaktadır. Bu Kodlar Operatörlük Belgesi sınıfına göre değişir. Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi için Ehliyet Kodu: ………. ( İş Makinası Ehliyetine g sınıfı  yazılacak kodlar )

İş Güvenliği denetmenleri uzmanları işyeri denetimlerinde Operatörlük Belgesi talep etmektedirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenler çalışanlarına yaptıkları işlerle ilgili eğitim aldırmak zorundadır. Mesleki eğitimi olmayan çalışanın uğradığı kazalarda çalışanına eğitim aldırmayan kurumlar asli kusurlu sayılmaktadır.

Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi belgesi sertifikası nedir?

İş Makinesi Kursuna devam edip Eğitim ve Sınavlarını aldıktan sonra İlçe Milli Eğitim tarafından onaylanıp İş Makinesi Kursu tarafından size teslim edilen Kurs bitirme sertifikası belgesidir. Bu belge ile sadece kapalı mekanlarda depo, antrepo, fabrika içi ve bahçesi gibi taşıt trafiğine kapalı yerlerde Sepetli Vinç kullanabilirsiniz.

Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi Ehliyeti  G sınıfı ehliyet nedir?

İş makinesini trafikte, kapalı yada açık alanda sahada , şantiye , depo vb içinde yasal olarak kullanabilmeniz için gerekli sürücü belgesidir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Müfredatında Kaldırma – Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi İş Makinesi Operatörü Kurs Programı olarak geçer.  Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç kullanmanız için gerekli belge Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi Operatör Ehliyeti dir. Aşağıda Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi ehliyeti hakkında tüm detaylar açıklanmıştır. Detaylı Sorularınız için iletişim linkinden bize ulaşabilirsiniz.

Vinç belgesi ehliyeti nereden alınır ? İş Makineleri kursundan mı almak gerekir ?

Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarından alınır. Ruhsatı olmayan başka yerlerden alınmaz Örnek: Sürücü Kursları bu konuda yetkili değillerdir.

Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi ehliyeti alma ve sınav süreci ? Nasıl Alınır ? 

Operatörlük Belgesi almak için ilk önce Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğün’den Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kursuna kaydolmak gerekir. Operatörlük Belgesi tek bir sınıf belge değildir. Sürücü belgelerinde olduğu gibi her iş makinesinin belgesi ayrıdır. Operatörü olacağınız tercih edeceğiniz iş makinası na göre uygun operatörlük belgesini almanız gerekmektedir.

İş makinesi kursumuza başvuru yaptıktan sonra Önce kurs bünyesinde teorik eğtim daha sonra uygulama alanımızda makine teorik ve Bire bir makina kullanarak müfredatta belirtilen şartlarda uygulama eğitimi alacaksınız. Bu eğitimler tamamlandıktan sonra Sınav süreci başlayacaktır.

Sınav ilk önce Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu okulda yazılı sınavı yapılacak olup ve aynı gün yazılı sınavdan başarılı olan adaylarımızı Arnavutköy İlçesi Çilingir Köyünde bulunan iş makineleri uygulama alanımıza götürerek uygulama sınavımız yapılacaktır.

 

Yazılı sınav başlama saati:09:00 ( Ancak kursta toplanma saatimiz 8 dir )

Uygulama Sınavı başlama saati : 12:00

Operatörlük belgesi yazılı sınavında 25 adet soru sorulacak olup başarılı olabilmek için en az 18 net alıp 70 alan aday başarılı sayılacaktır.

Uygulama sınavında ise Sepetli Vinç ve manlift belgesi ehliyeti alacak olanlar Kursumuza ait Kamyon üstü Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç ile uygulama sınavına gireceklerdir.

Sınav ertesi başarılı olan adayların Operatörlük belgeleri düzenlenip Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilir ve Operatörlük sertifikaları tarafımıza geldiğinde tarafınıza bilgi verilip alınması sağlanır.

Operatörlük belgesi kazananlara aşağıda örnekleri bulunan Milli Eğitimden Onaylı belgeler teslim edilir..

Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi operatörlük belgesi İle Hangi Makineler Kullanılabilir….

Kamyon kamyonet üstü sepetli vinçler, sepetli platform, manlift  elektrikli veya dizel,benzinli veya Lpg yakıt motorlu Personel ve Yük Yükseltici makaslı platformlar kullanılabilir

Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi Ehliyeti ne kadar sürede alınır ?

Her ayın 15 ne kadar başvuru yaparsanız Bir sonraki ay yapılacak sınava katılabilirsiniz Ortalama 40-45 gün içinde  belgenizi alırsınız.

Son Başvuru tarihi ne zaman ? En yakın Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi ehliyeti sınav tarihi ne zaman ?

Sınavlar ayda bir yapılmakta olup Başvuru tarihine göre ve değişiklik gösterebilir.

Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi ehliyeti için gerekli belgeler nelerdir?

 • 1 adet fotoğraf
 • Sağlık Raporu ( sürücü olur raporu )
 • Sabıka Kaydı ( Adliye, Kaymakamlık veya E-Devlet sitesinden
 • Diploma veya öğrenci Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

 

Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi ehliyeti fiyatları kaç paradır ?

Kurs ücretleri senelik olarak belirlenir olduğumuz sene içinde geçerli olur 2019 yılı Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi kursu ücretleri hakkında bilgi almak için kursumuzu arayabilirsiniz. Kurs ücreti haricinde yapacağınız başka masraflarınız da olacaktır. Evrakların hazırlanması Sınav ücreti, sağlık raporu ücreti, ehliyet harcı, ehliyet kartı ücreti gibi masraflarınız olur.

Kurslara ve bölgelere göre belge ücretleri değişiklik gösterebilir .

Sertifikayı  ehliyete işletmeden Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç kullanalabilirmiyim ?

Taşıt Trafiğine açık Karayoluna çıkmadığınız sürece sertifika ile iş makinası kullanabilirsiniz.

Operatör sertifikasının sürücü sertifikası gibi süresi varmıdır ?

Şu an ki Kanun ve Yönetmeliklere göre Operatörlük sertifikasının ( ehliyet ) gibi 2 yıl süresi yoktur. İstediğiniz zaman ehliyete çevirebilirsiniz.

 • İş makinası operatör ehliyeti almak için 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almak gerekir

Belge için hangi sınavlara girilecek?

Operatörlük belgesi sınavı iki aşamadan yapılmakta olup önce yazılı akabinde aynı gün Makine kullanarak uygulamalı sınava girilir.

 

Loder Kepçe Belgesi
Manlift Belgesi

 

Olcay İş Makineleri Kursumuzda Vermiş olduğumuz diğer operatörlük belgeleri .

 • Kaldırma – Yükleme – İstifleme ( Forklift belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma – Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Köprülü Vinci ( Tavan Vinci belgesi ) Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma-Yükleme( Kule Vinç belgesi ) Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Ekskavatör belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Kanal Kazıyıcı ( Beko Loder belgesi ) ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Yükleyici (Loder belgesi ) ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi

 

İstanbul Avrupa yakası Esenyurt, Güngören, Bağcılar,Büyükçekmece, Bayrampaşa, Çatalca, Başakşehir, İkitelli, Avcılar, Arnavutköy, Beylikdüzü, Hadımköy, Silivri bölgeleri Personel ve Yük Yükseltici  Sepetli Vinç Kursu

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir